Diş Beyazlatma (Bleaching)


Diş beyazlatma (bleaching)
, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini kimyasal bir jel kullanarak kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir işlemdir. Dişin organik yapısındaki pigmentasyonun oksidasyonu ile diş renginde açılma meydana gelir. Beyazlatma işleminde özel olarak hazırlanan jel dişlere uygulanır, ışık kaynağıyla jelin içerisindeki madde aktive edilerek reaksiyonun hızlandırılması sağlanmış olur. Tedavi süresi 1 saatten daha kısadır ve anında sonuç vermektedir. İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir. Artık dişlerinizin rengi gülüşünüzü kısıtlamasın, beyazlatma sonrası sağlıklı ve beyaz dişlerinizle rahatça gülümsemek sizin elinizde.  

Beyazlatma sonrasında dişlerde geçici bir hassasiyet meydana gelebilmektedir, ancak dişin sinirleri üzerinde geri dönüşümü olmayan bir hasar yapmamaktadır.  Hassasiyet 1-3 gün içerisinde geçmektedir. Beyazlatma kalıcı bir işlemdir. Aşırı sigara, çay ve kahve tüketimiyle diş renginde bir miktar geriye dönüş olabilmektedir. Böyle bir durumda genellikle birkaç yıl sonra tekrar bir seans daha uygulamayla beyazlatma pekiştirilmiş olur. Beyazlatma işlemi dolgu ve porselenlerin rengini etkilememektedir, bu yüzden bu restorasyonların renginin beyazlatma sonrasında yeniden değerlendirilmesi gerekir.

Diş Beyazlatması sonrası dikkat edilecek hususlar:

  • Diş beyazlatma (Bleaching) sonrasında genellikle hastalarda az ya da çok hassasiyet görülebilmektedir (çok nadir olarak hiç görülmeyebilir) ancak bu hassasiyetler geçicidir. Özellikle ilk gün hastanın anti enflamatuar özellikli bir analjezik (ağrı kesici) kullanması hasta konforunu arttırır.
  • İlk birkaç gün dişler hassas olduğu için aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir.
  • Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, kola, vişne suyu, salça gibi renk verici ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönecektir.